Malezya yeni hatıra pullarını tanıttı

Malezya-Çin diplomatik ilişkilerinin 50. yıldönümü kutlamaları, Şubat ayında Malezya Başbakan Yardımcısı Datuk Seri Fadillah Yusof ve Çin’in Malezya Büyükelçisi Ouyang Yujing’in katılımlarıyla Çin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen 2024 Çin Yeni Yılı Resepsiyonu ile başlamıştı. Resepsiyonda tanıtılan hatıra logosundan sonra bugün Pos Malaysia, yeni bir hatıra pul serisini kamuoyuna tanıttı.

Kırmızı, mavi, sarı ve beyaz renklerin kullanıldığı hatıra logosunda, Çin’in ünlü seddi ve pandası ile Malezya’nın Petronas Kuleleri ve ulusal çiçeği olan Bunga Raya tasvirlerine yer verildi.

Pos Malaysia tarafından bugün tanıtılan hatıra pullarında ise farklı bir kompozisyon yer alıyor. Hazırlanan iki farklı hatıra pulunun birinde Malezya’nın ulusal ağacı Merbau, diğerinde ise Çin’in en ünlü ağaçlarından Tebrik Çamı’na yer verildi.

Yetkililer, Merbau ve Tebrik Çamı’nın Malezya ve Çin arasındaki güçlü ilişkiyi ve sıcak misafirperverliği simgelediği belirtiyor.

Yapılan açıklamada ayrıca “Hatıra pulları yarım asırlık dostluğu, güveni ve karşılıklı saygıya gösterdiğimiz hürmetin somut bir karşılığı. Malezya-Çin ilişkileri ortak refaha ve karşılıklı yarara dayalı olmayı sürdürecektir” ifadelerine yer verildi.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada, ülkesinin Çin ile “hayati ilişkisini” geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Hatıra seti, 31 Mayıs 2024’ten itibaren Pos Malaysia’nın Filateli Bürolarında, ülke çapındaki 13 Genel Postanede ve internet üzerinden hizmet veren Pos Malaysia Shop’ta satışa sunuldu.

50 pul adet pul, bir adet özel zarf ve özel hazırlanan bir klasörden oluşan hatıra setinin ücreti 39,50 Mazleya riggiti yani 7.000 tl olarak belirlendi.

Malezya Başbakanı, Çin ve Malezya arasındaki ilk diplomatik ilişkinin başladığı 31 Mayıs 1974 tarihine atıfla yaptığı Facebook gönderisinde “İki ülke arasındaki sıkı diplomatik ilişkilerin Asya jeopolitiğinin manzarasını yeniden şekillendirdiğini ve Malezya’yı Güneydoğu Asya’da Çin ile bağlarını resmileştiren ilk sosyalist olmayan ülke haline getirdiğini” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir